WYDARZENIA F1
czwartek, 29 marzec 2018 15:43

RECENZJA AUTOBIOGRAFII JENSONA BUTTONA "ŻYCIE NA MAKSA"

Napisane przez

„Oto opowieść o moim życiu i wszystkim, czego jeszcze o mnie nie wiecie: o zmaganiach, rozterkach, radościach, obawach i łzach, o dobrych i złych chwilach…”

4 kwietnia na polskim rynku zaprezentuje się najnowsza książka autorstwa jednego z najlepszych kierowców Formuły 1 ostatnich lat – Jensona Buttona, jego autobiografia pt. „Życie na maksa”. Premiera wersji oryginalnej miała miejsce w październiku ubiegłego roku pt. „Life to the Limit”. Zapraszam na recenzję.

 

Od razu zaznaczam, że Formuła 1 to moja pasja. Nie robię tego z przymusu, ale z własnej, nieprzymuszonej roli. Nie jestem też urodzonym recenzentem czy molem książkowym. Będzie to prosty, ale mam nadzieję, że trafny opis tej lektury. Nie będzie to też streszczenie, by nie psuć Wam niespodzianki, bardzo dobrej niespodzianki…

Książka podzielona jest na trzy główne segmenty z życia Jensona: do momentu podpisania przez niego kontraktu w zespole Williams, do momentu wygrania przez niego tytułu mistrza świata F1 oraz do momentu zakończenia sportowej kariery. Do tego dołączony jest krótki wstęp oraz epilog.

Dzięki takiemu podziałowi treści możemy skrupulatnie prześledzić jego życie nie tylko jako kierowcy, ale też zwykłego i prostego człowieka.

Przy zakupie danej książki powinniśmy kierować się tym, co możemy z niej wynieść. Zatem co możemy znaleźć w autobiografii Jensona Buttona? Drogę chłopca, często pełną wyrzeczeń, do spełnienia dziecięcego marzenia o zostaniu kierowcą wyścigowym. Przy okazji poznamy jego dzieciństwo i jak ważną rolę odgrywała w życiu rodzina. Wreszcie zagłębimy się w rozwój sportowej kariery jako kierowcy F1: co było dla niego ważne i ważniejsze, co preferował, czym się kierował, z kim miał lepsze lub gorsze relacje. Poczytamy o niewinnych wybrykach, zetknięciu z popularnością czy życiu towarzyskim. W końcowej części Button osiągnął już wszystko, lecz jak poradzi sobie bez tego obciążenia, czy znajdzie motywację do dalszego ścigania? Co było powodem zakończenia sportowej kariery i czym Jenson zajmuje się poza ściganiem?

Każdy fan Formuły 1 mógłby przynajmniej na część z tych pytań odpowiedzieć bez zagłębiania się w treść, sypiąc latami jego startów w danych zespołach, datami zwycięstw czy faktami z życia. Ta książka pozwala odpowiedzieć na większość jak nie wszystkie z nich i sklecić to w jedną całość. Można znaleźć ciąg przyczynowo-skutkowy. Jest opisana bardzo przystępnym i prostym językiem; czyta się ją jak długie niekończące się opowiadanie, dzięki czemu każdy może po nią sięgnąć. Uważam że dla fana Formuły 1 to w biblioteczce pozycja obowiązkowa. Nawet osoby nie śledzące Formuły a chcące poznać historię znanego sportowca, znajdą tam dokładny opis pewnych rozwiązań technicznych czy patentów, dzięki czemu łatwiej będzie zrozumieć przebieg rywalizacji. Całość dopełniają serie zdjęć z najważniejszych momentów w jego życiu.

Samo wydanie w wersji polskiej nie różni się od wydania w wersji angielskiej. Cała kariera opisywana jest bardzo dokładnie, z naciskiem na niektóre wyścigi, które w biografii Brytyjczyka były najważniejsze, jak np. GP Węgier 2006 czy GP Kanady 2011. Co jakiś czas wtrącane są wydarzenia pomiędzy wyścigami, relacje z partnerami zespołowymi czy szefami zespołu. Lekturę czytało mi się z niezmiernym zaciekawieniem. Jako wielki fan tego sportu od prawie ośmiu lat dużo już wiem o historii, ale dzięki tej książce dowiedziałem się jeszcze więcej bardzo interesujących wiadomości, które po dziś dzień są ważne dla kierowcy wyścigowego. Chociażby jak wygląda niedzielny poranek przed wyścigiem. Jeszcze bardziej uświadomiłem sobie jak bardzo kocham ten sport, jak piękną historię tworzy i że każdy skutek, np. słaba forma kierowcy ma swoją przyczynę.

Jedyną rzeczą, do której się przyczepię to tłumaczenie. Nie sama treść jest problemem a odmiana nazwisk zagranicznych kierowców często razi w oczy. Używanie niecenzuralnych słów wyrażających emocji uważam za neutralne. Niemniej jednak nie zaburza to odbioru samej książki, którą oceniam bardzo pozytywnie i z chęcią będę do niej wracał, by po raz kolejny ją przeczytać.

Moje osobiste przemyślenia po przeczytaniu to zupełnie inne postrzeganie sportu. Często wydaje nam się, że sportowcy to ludzie z innego świata, spędzający życie w luksusach, na złocie, żyjący tylko na torze wyścigowym czy w innym miejscu uprawiania sportu (pozwólcie, że w dalszej części sportowcy = kierowcy F1; tak będzie mi prościej :P) Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo się mylimy. To ludzie tacy sami jak my. Poza torem wyścigowym szukają odpoczynku, prywatności. Unikają jak ognia dziennikarzy i paparazzi, gdyż tylko ci szukają sensacji. Sport to jakby ich praca, lecz wymagająca niesamowitego poświęcenia.

Poznałem historię człowieka, sportowca obdarzonego ogromnym talentem i charakterem. Poznałem historię Formuły 1 z początku XXI wieku. Odnalazłem siebie w oglądaniu sportu. Każdemu z Was polecam ten tytuł, jednocześnie gratulując Jensonowi Buttonowi tak dokładnego, treściwego i ciekawego opisu swojego życia.

Dziękuję firmie AIM Media i Pani Iwonie za udostępnienie mi za pośrednictwem wydawnictwa Insignis książki do recenzji.

 

Patryk Nowak, Rulalos

Ostatnio zmieniany niedziela, 15 kwiecień 2018 11:36
Więcej w tej kategorii: « COMEBACK FERRARI