SOCHI AUTODROM
środa, 11 marzec 2015 19:19

SOCHI AUTODROM

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Dane techniczne toru:

Długość: 5,848 km

Ilość okrążeń: 53

Dystans wyścigu: 309,745 km

Kierunek: prawostronny

Rekord okrążenia: 1:31:387 (V. Bottas, Mercedes, 2018)

 

Tor Sochi Autodrom znajduje się w miejscowości Sochi, położonej nad Morzem Czarnym w Rosji. Jest to tor uliczny, po którym w przyszłości będą poruszać się samochody. Sam obiekt również położony jest wśród zabudowań olimpijskich: stadionów, aren, dlatego że w 2014 roku odbyły się w Sochi Zimowe Igrzyska Olimpijskie i na tych arenach toczyły się zmagania. Zresztą całe to miejsce w przyszłości ma się zamienić w piękny kurort. Dobry klimat, szerokość geograficzna jest na poziomie Monte Carlo, bardzo ciepło, często świeci słońce. To działa in plus dla tego miejsca. Wszędzie mają być publiczne drogi i zabudowania, parki rozrywki. Na razie nie ma tam jakiegoś szału. Może i budynki piękne i okazałe są, może i jest tam park rozrywki. Ale w sumie to co z tego, jak za barierami żyją mieszkańcy wysiedleni z powodu właśnie rozbudowy tegoż miejsca pod igrzyska olimpijskie.

To w sumie tyle z historii, bo tor zadebiutował w 2014 roku w kalendarzu. Na pewno prezydent Rosji Vladimir Putin będzie chciał, aby to GP pozostało jak najdłużej w kalendarzu. Zapłaci każdą sumę, by tak się stało.

Pierwsze i jak na razie jedyne GP nie było zbyt ciekawe. Dlaczego? Bo Pirelli postąpiło bardzo konserwatywnie. Wybrało pośrednią i miękką mieszankę, bo w sumie nie wiedziano jak się będzie zachowywać ogumienie. Okazało się to może nie fatalnym rozwiązaniem, ale bardzo zepsuło to widowisko. Nico Rosberg po starcie zniszczył sobie miękkie opony i wymienił je od razu na pierwszym okr. na pośrednie. Ile wytrzymał? Całe 52 okr. aż do końca wyścigu... Takiego czegoś dawno nie widziałem. Sama konfiguracja może i nie jest zła, bo mamy szybkie i wolne zakręty, dużo prostych szybkich fragmentów. Niestety w sumie ciężko powiedzieć co by się działo, gdyby była np. miękka i supermiękka mieszanka. Na dzień dzisiejszy ten tor przejął pałeczkę po Walecji i został, przynajmniej w mojej opinii, najnudniejszym wyścigiem sezonu 2014. Z drugiej strony ciekawe, że właśnie to GP wybrano za najciekawsze przez FIA. Czyżby element propagandy rosyjskiej zadziałał ...

Od sezonu 2016, GP Rosji przeniesiono na termin bardziej na początek sezonu, przed GP Hiszpanii. Wyścigi tutaj do zbyt emocjonujących nie należą, choć potyczka Daniła Kwiata z Sebastianem Vettelem w 2016 roku dała sporo emocji.

Zwycięzcy GP Rosji na torze Sochi Autodrom:

2014 - Lewis Hamilton - Mercedes

2015 - Lewis Hamilton - Mercedes

2016 - Nico Rosberg - Mercedes

2017 - Valtteri Bottas - Mercedes

2018 - Lewis Hamilton - Mercedes

2019 - Lewis Hamilton - Mercedes

    

                                    

Images: TRACK MAP , TRACK , TRACK 2 , TRACK 3 , GP 2014 , GP 2014 PODIUM

Czytany 2527 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 29 wrzesień 2019 22:27